- Popis
-
Složení
Kala namak (doslova „černá sůl“) je druh halitu, který se těží v některých částech Himálaje. Vedle chloridu sodného obsahuje také greigit (sulfid železnato-železitý), který krystalům dodává šedou až černou barvu s fialovým nádechem. Vzhledem k sopečnému původu má sůl vysoký obsah železa a především síry, projevující se specifickým zápachem. Vyrábí se také uměle, obohacením obyčejné soli o potřebné minerály pomocí zahřívání s dřevěným uhlím a semínky rostliny Terminalia chebula.
V nerafinované a mleté podobě se tato sůl používá v indické kuchyni jako přísada do pokrmů jako je čatní nebo rajta. Vegani používají kala namak pro sirovodíkový odér jako náhradu vajec. Ájurvédská medicína doporučuje kala namak jako prostředek k ochlazování organismu, používá se také při zažívacích potížích. Má nižší obsah sodíku než obyčejná kuchyňská sůl.
Kala Namak obsahuje širokou škálu minerálních látek a stopových prvků. Nejvíce převládají chlorid sodný, chlorid hořečnatý, síran sodný, chlorid vápenatý a železo.
Průměrné hodnoty minerálů ve 100 g
Vápník: 340 mg; Mangan: 100 mg; Železo: 105 mg - Recenze
-